Tutorial aflare ce Rate-uri sa pui la Server (HLDS)

Tutoriale Originale, Stabile,noi si utile!
Post Reply
User avatar
CryWolf
Sys Admin
Sys Admin
Posts: 443
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:32 am
Detinator Steam: Da
Cunostinte CS: Excelente
Reputatie: Detinator
Webmaster
Scripter
Trance Fan
Location: Botosani
Contact:

Tutorial aflare ce Rate-uri sa pui la Server (HLDS)

Post by CryWolf »

Tutorial aflare ce Rate-uri sa pui la Server (HLDS)
Image
Salut, Nu porbabil vati intrebat de foarte multe ori ce rate var fi recomandate pentru Server-ul dv's de pe propriul PC, uite o sa va invat cum sa va calculati/adaugati corect ratele pentru HLDS.

ATENTIE!: Pentru ca sa urmati acest pas nu trebuie sa aveti Server-ul deschis sau utorrent sau DC++ (sau orice altceva care sa va consume banda /upload)

** Primul pas este sa aflati ce banda de NET dispuneti. **
  • Intrati pe acest Site -> speedtest.net <-
  • Acum dati un Click pe Steluta Galbena si alege unu din Servere
  • Asteptati ca sa faca Testul, faceti cam vreo 3 teste pe diferite Servere
  • Dupa ce ati facut ce am scris mai sus alegeti cel mai mic nr. Upload
  • Si treceti la punctul de mai jos...
* PASUL 2: Este sa intrati pe unul din aceste Siteuri: reece-eu | multiplay.co
* Acolo va aparea ceva de genu:
Image
  • La casuta 1 unde scrie: MHz CPU with 1 core(s), treceti puterea unui singur processor
  • La casuta 2 unde scrie: MB of Physical RAM, treceti RAM-ul dv's in MB
  • La casuta 3 unde scrie: player(s) including rezerved slots, treceti numarul de jucatori care il vreti pe Server
  • La casuta 4 unde scrie: Enter your upload speed, treceti numarul care lam aflat mai devreme la punctul cu speedtest
Detalii: Puterea CPU o gasiti dand un click dreapta pe My Computer si vedeti jos la Computer tot acolo se gaseste si RAM-ul
* Spre exemplu la Computer veti vedea ceva de genul 2.20 GHz si 1,98 GB of RAM.
* 2.25 GHz inseamna ca treceti la prima 2200 mhz si 1.98 GB of RAM inseamna ca treceti la a doua acolo 2000
* Daca la speedtest veti avea ceva de genul 0.40 inseamna ca la upload speed treceti 400, 0 este jumatate de la MB intreg deci 0.90 inseamna 900 kb/upload

- Deci 1 GB - 1000 MB si 1 GHz = 1000 MHz

EXEMPLU: Eu am asa
Image si Image
* Pe site voi trece
Image
ATENTIE!: Daca la sv_maxrate apare cu semnul Image (exclamarii) ! inseamna ca ati pus prea multi jucatori micsorati numarul de jucatori cu cate 1 pana nu mai apare acel semn.
* Daca aveti processor DualCore treceti doar puterea unuia nu le calculati impreuna.

* Acest tutorial imi apartine in totalitate va rog frumos sa nu il copiati nicaieri astfel voi avea grija sa nu mai vedeti si alte tutoriale facute de mine vreodata.
Info: NU IMI DATI PM PENTRU CERERI AJUTOR ETC (NU RASPUND) FOLOSITI FORUMUL.
Image

Image
CUM SA NU LUPTI PENTRU IUBIRE ????
Daca lupti,inseamna ca vrei sa castigi ceva.Iubirea nu-i o miza.
Post Reply